מאמרים

השכרת דירות הוגנת - חלק שני


יש לקבוע את אופן התשלום, והאם בדולרים או בשקלים. שוב, איש אינו מתכנן חופשות סקי על חשבון האחר, השקיפות וההוגנות חשובה. מחיר הדירה יקבע יחסית לדירות דומות לה, את מחיריהן ניתן לבדוק באינטרנט, ואף מומלץ להיעזר בבעל מקצוע- שמאי דירות. התשלום יתבצע על ידי מתן צ'קים חודשיים, וניתן לדרוש צ'ק ביטחון. בעבר היה קיים שטר ביטחון בסניפי הדואר, כיום אינו בשימוש יותר והשוכר חותם על צ'ק ביטחון אותו יכול המשכיר לפרוע במידה של הפרת חוזה.
יש לקבוע מראש על ביקורים בדירה. זכותו של המשכיר לבקר בדירה כיוון ששייכת לו אך בשל השמירה על צנעת הפרט יש לתאם עם המשכיר שעות שנוחות לו לביקור. למרות שהדירה שייכת לו, הוא מבקר בה, ובחלל הפרטי של המשכיר.
ישנם משכירי דירות הכוללים תשלומי ארנונה, ועד בית, חשמל, מים וגז, ולרוב רק חלק מהנ"ל, בשכר הדירה החודשי. יש לנהוג בשקיפות הן לגבי עניין זה, ולבדוק שהסידור נוח לשני הצדדים, ובאם לאו לשנות את שם מקבל החשבונות בעירייה. לעיתים החשבונות רשומים על שם המשכיר ועל כן משלם בעצמו את החשבונות, ואילו השוכר משלם לו כחלק משכר הדירה הכלול מראש. לעיתים עלולים להיווצר פערים בין הסכומים. לא אם נכללת הארנונה, שהינה קבועה, אך כל התשלומים האחרים הם ברי שינוי ויש לנהל אחריהם מעקב. בנוגע לריהוט אלמנטרי בדירה, מזגן הכרחי בימינו בדירות בישראל, כמו כן כיריים וגז. כל שאר החפצים יכולים להיות בדירה מראש או שיובאו על ידי השוכר.

חזרה לחלק ראשון